Δεύτε λάβετε φως! Έγινε η αφή του Αγίου Φωτός στα Ιεροσόλυμα

Δεύτε λάβετε φως! Έγινε η αφή του Αγίου Φωτός στα Ιεροσόλυμαlive-in | Η Έξυπνη, Αντικειμενική και Εναλλακτική Ενημέρωση!
Δημοσίευση: 19-04-2014 ώρα 21:02:33

Από τον Πανάγιο Τάφο στα Ιεροσόλυμα μεταδόθηκε το μήνυμα της Ανάστασης του Κυρίου. Λίγα λεπτά μετά τις 14:00 ο Ελληνορθόδοξος Πατριάρχης Ιεροσολύμων κ. Θεόφιλος βγήκε από το Κουβούκλιο του Παναγίου Τάφου κρατώντας τις δυο δεσμίδες των λαμπάδων με το Άγιον Φως.

Χιλιάδες προσκυνητές από ολόκληρο τον κόσμο είχαν κατακλύσει τον Ναό της Αναστάσεως προκειμένου να ζησουν από κοντά αυτή τη μεγάλη εμπειρία.

Από τον ναό της Αναστάσεως, το Άγιο Φως αρχίζει το ταξίδι του με προορισμό τις εκκλησίες της Ελλάδας. Το αεροπλάνο με το Άγιο Φως θα φτάσει στην Αθήνα και στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος, γύρω στις 18.30 το βράδυ, όπου γίνεται η τελετή υποδοχής, με τιμές αρχηγού κράτους για να ξεκινήσει, αμέσως μετά η διανομή του σε όλη τη χώρα.

DOGMA.GR

Δεύτε λάβετε φως! Έγινε η αφή του Αγίου Φωτός στα Ιεροσόλυμα νέα, eidiseis, ειδήσεις, news, Δεύτε λάβετε φως! Έγινε η αφή του Αγίου Φωτός στα Ιεροσόλυμα

Σχόλια Αναγνωστών

Παρακαλούμε να είστε ευγενικοί και να σέβεστε τους συνομιλητές σας. Αποφύγετε τις ύβρεις και τους χαρακτηρισμούς. Αν κρίνετε ότι το περιεχόμενο της ιστοσελίδας προσβάλει οποιοδήποτε δικαίωμα σας, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας. Θα απαντήσουμε στο αίτημα σας το συντομότερο δυνατόν.

Δείτε ακόμα ...

Φιλο-λογώντας Η ζωή της οθόνης