ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-1. Κέρδισε στα σημεία!

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-1. Κέρδισε στα σημεία!live-in | Η Έξυπνη, Αντικειμενική και Εναλλακτική Ενημέρωση!
Δημοσίευση: 09-03-2014 ώρα 23:15:17

Μετά τον Παναθηναϊκό και ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Ολυμπιακό μέσα στην Τούμπα με 2-1 και με ανατροπή. Οι Θεσσαλονικείς που ήταν καλύτεροι και στα δύο ημίχρονα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το άπιστο σουτ του Σάμαρη στο 33’ Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Αθανασιάδη δύο λεπτά αργότερα. Ενώ το γκολ της νίκης ήρθε στο 84’ από τον Τζαβελλά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τάσος Κάκος καθώς δεν έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Αθανασιάδη, αλλά και κόκκινη στον Ινσαουράλδε για μπουνιά που έδωσε στον Εντιγκά.

Με Βίτορ και Ινσαουράλδε

Ο Γιώργος Γεωργιάδης δεν ξεκίνησε στην αρχική 11αδα τον Κατσουράνη, δεν προπονήθηκε έντονα τις τελευταίες δύο μέρες, αλλά τον Βιγκέλ Βίτορ. Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε σε σχηματισμό 4-2-3-1 και κάτω από τα δοκάρια ο Γλύκος. Δεξιά ο Σκόνδρας και αριστερά ο Τζαβέλλας, ενώ κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ινσαουράλδε και Βίτορ. Στα χαφ οι Κάτσε και Λάζαρ με τον Νάτχο επιτελικό. Στις πτέρυγες οι Σαλπιγγίδης και Λούκας και στην κορυφή της επίθεσης ο Αθανασιάδης

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Μίτσελ με τον Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά ο Σαλίνο και αριστερά ο Μπόνγκ, κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μανωλάς και Παπαδόπουλος. Στα χαφ οι Εντιγκά και Σάμαρης, ενώ στον άξονα ο Ιμπαγάσα. Στις πτέρυγες οι Μασάντο και Φουστέρ ενώ στην κορυφή της επίθεση ο Βαλντέζ

Απρόσεκτος και αναγκαστική αλλαγή

Προσεκτικές ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα με τους αμυντικούς του Ολυμπιακού να μην πατάνε καλά και να είναι επικίνδυνοι στις μεταβιβάσεις τους. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ προσπάθησαν να στείλουν την μπάλα στην περιοχή του Ρομπέρτο προκειμένου να εκμεταλλευτούν κάποιο λάθος. Ο Μίστελ είχε από πολύ νωρίς μια σημαντική απώλεια καθώς ο Ιμπαγάσα ζήτησε αλλαγή με τον Πέρεζ να παίρνει την θέση του. Ο Φούστερ πήγε στον άξονα για να δημιουργήσει παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι είχαν στο 11' την πρώτη τους καλή στιγμή με το σουτ του Κάτσε. Δέκα λεπτά αργότερα είχαμε έναν ωραίο συνδυασμό από τα αριστερά με τον Λούκας να βρίσκει τον Νάτχο που έκανε το απευθείας σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Έξω ο Λάζαρ μέσα ο Κατσού

Αναγκαστική αλλαγή είχαμε και στον ΠΑΟΚ με τον Λάζαρ να μην μπορεί να συνεχίσει και τον Κατσουράνη να παίρνει την θέση. Οι Θεσσαλονικείς δεν άλλαξαν διάταξη, αλλά έχασαν τα τρεξίματα του Ρουμάνου από την μία, αλλά κέρδισαν την εμπειρία και την καλή πάσα.

Είχε τις φάσεις ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ που ήταν η ομάδα που δημιουργούσε ευκαιρίες είχε άλλη μια τελική φάση με τον Αθανασιάδη στο 29’. Όλα ξεκίνησαν από την τρίπλα του Λούκας βγάζοντας την συρτή σέντρα. Ο Κλάους γύρισε το σώμα του με τον Ρομπέρτο να δίωχνει με τα ακροδάχτυλα.

Αφιερωμένο στον Ολαιτάν

Ο Ολυμπιακός στην πρώτη του οργανωμένη κατεβασιά ευτύχισε να πετύχει γκολ με τον Σάμαρη στο 33’ το οποίο αφιέρωσε στον Ολαιτάν. Ο Πέρες έκανε πολύ ωραία προσπάθεια, πάσαρε στον Σάμαρη που δεν είχε μαρκάρισμα και με έναν... κεραυνό έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Γλύκου.

Απάντησε με Κλάους

Ο Δικέφαλος δεν κλάταρε απάντησε γρήγορα με τον Αθανασιάδη στο 34’. Από γέμισμα του Τζαβέλλα ο Μανωλάς έκανε το λάθος με τον Αθανασιάδη απέναντι από τον Ρομπέρτο δεν είχε πρόβλημα να τον κερδίσει κάνοντας το 1-1.

Φωνάζει ο ΠΑΟΚ για πέναλτι

Στο 38’ ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Αθανασιάδη από τον Παπαδόπουλο. Ο Κάκος που ήταν κοντά στη φάση δεν είδε τον αμυντικό του Ολυμπιακού να γκρεμίζει τον επιθετικό του ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο κέντρο καθώς του έλειπε ο παίκτης που θα κοντρολάρει το παιχνίδι του ΠΑΟΚ, έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργούν ευκαιρίες για γκολ. Στο 43’ είχαμε το δυνατό σουτ του Τζαβέλλα με τον Ρομπέρτο να διώχνει με δυσκολία.

Κίτρινη αντί για κόκκινη

Χωρίς ρυθμό το δεύτερο ημίχρονο με τον Κάκο να βοηθάει σ’ αυτό καθώς συνεχώς σφύριζε κάθε επαφή λες και ήταν διαιτητής μπάσκετ. Ο ρέφερι από την Κέρκυρα έχασε όμως την φάση στο 57’ με τον Ινσαουράλδε να δίνει μια γεμάτη μπουνιά στον Εντιγκά. Ο Κάκος που έχασε την φάση έδωσε κίτρινη στον Αργεντινό αμυντικό.

Μετά το μέτριο ξεκίνημα του δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό κυνηγώντας το γκολ που θα τον έφερνε πιο κοντά στη νίκη. Στο 65' Μπονγκ την τελευταία στιγμή διώχνει έστω και δύσκολα και στην συνέχεια της φάσης ο Νάτχο από καλή θέση στέλνει τη μπάλα άουτ.

Εκτός από τον Φουστέρ κανένας άλλος από τους παίκτες του Ολυμπιακού δεν προσπάθησε να κάνει και αυτό ήταν ένα θέμα για τον Μίστελ καθώς ο Ισπανός μέσος ήταν καλά μπλοκαρισμένος. Ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων» αποφάσισε να βγάλει τον Βαλντέζ και να περάσει στο παιχνίδι τον Κάμπελ. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν για τα τελευταία 18λεπτά χωρίς φόρ.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε στο 84’ την ανατροπή με γκολ του Γιώργου Τζαβέλλα. Μετά από λάθος διώξιμο του Μπονγκ η μπάλα έφτασε γλυκά στα πόδια του Τζαβέλλα όπου με το δεξί την έστειλε στα δίχτυα του Ολυμπιακού.

MAN OF THE MATCH: Ο Γιωργός Τζαβέλλας ήταν η ψυχή του σημερινού ΠΑΟΚ. Πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του απέναντι στον Ολυμπιακό, ενώ ήταν βράχος από την αριστερή πλευρά

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Οι Πέρεζ και Κατσουράνης κλήθηκαν να αντικαταστήσουν τους Ιμπαγάσα και Λάζαρ. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού ήταν εκτός ρυθμού, ενώ ο Κατσουράνης είχε πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις δείχνοντας ότι δεν είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Κλαους για ένα ακόμα παιχνίδι βοήθησε τα μέγιστα προκειμένου ο ΠΑΟΚ να φτάσει στη νίκη. Άλλωστε είναι και ο μοναδικός επιθετικός που συνεχίζει να σκοράρει σε κάθε παιχνίδι

Η ΓΚΑΦΑ: Από το λάθος του Κώστα Μανωλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε τον Ολυμπιακό. Ο αμυντικός των Περαιωτών είχε κάποιες κακές επιλογές κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Μια κακή διαιτησία είχαμε από τον Τάσο Κάκο καθώς δεν έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Αθανασιάδη από τον Παπαδόπουλο. Αντί για κόκκινη κάρτα στον Ινσαουράλδε για μπουνιά στον Εντιγκά, έδωσε κίτρινη, ενώ χάρισε κάρτες στους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων για σκληρό παιχνίδι.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρα, Βίτορ, Ινσαουράνδε, Τζαβέλλα, Νάτχο, Λάζαρ(24’ Κατσουράνης), Κάτσε, Λούκας, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Αβραάμ,. Μανωλάς, Μπονγκ, Ιμπαγάσα(15’ Πέρεζ), Σάμαρης, Εντινγκά, Φουστέρ, Μασάντο, Βαλντέζ(72’ Κάμπελ)

gazzetta.gr

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-1. Κέρδισε στα σημεία! νέα, eidiseis, ειδήσεις, news, ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-1. Κέρδισε στα σημεία!